Brexit je hrozbou pre EÚ, nie pre Britániu. Riadený odchod je v záujme oboch

LONDÝN - Odchod Británie z Európskej únie už nie je najväčším domácim rizikom pre britskú finančnú stabilitu, uviedol v stredu guvernér britskej centrálnej banky Mark Carney, pričom podľa neho sa pod zmiernenie rizík podpísala samotná Bank of England (BoE). Zároveň upozornil, že prípadný neriadený Brexit by znamenal väčšie riziko pre Európsku úniu než pre Britániu.

mark carney, bank of england
Guvernér britskej centrálnej banky Mark Carney uistil, že pod zmiernenie rizík podpísala samotná Bank of England (BoE). Archívne foto Zdroj:TASR/AP

Ako povedal pred výborom britského parlamentu, opatrenia, ktoré centrálna banka prijala krátko po júnovom referende, v ktorom Briti tesnou väčšinou odhlasovali odchod krajiny z Európskej únie, pomohli spomínané riziká zmierniť. Zároveň však varoval, že Británia čelí globálnym rizikám a proces adaptácie na život mimo Európskej únie môže tieto riziká opäť zvýšiť.

Kontrola nad imigráciou aj legislatívou. Mayová naznačila prvé kroky rokovaní o Brexite

Podľa Carneyho je v záujme Británie aj Európskej únie zabezpečiť riadený Brexit a vytvoriť po začatí rokovaní o odchode Británie z EÚ pre sektor finančných služieb prechodné obdobie. Rozhovory by sa mali začať do konca marca. V tejto súvislosti dodal, že v prípade chaotického Brexitu by Európska únia čelila väčšiemu riziku, čo sa týka finančnej stability, než samotná Británia.

TASR
 

Diskusia

Najčítanejšie