Británia naďalej nesúhlasí s účtom za Brexit. Suma dosahuje desiatky miliárd eur

BRUSEL – Spojené kráľovstvo zatiaľ nesúhlasí s uhradením finančných záväzkov po odchode z Európskej únie. Informovala o tom v pondelok agentúra Reuters s odvolaním sa na diplomatické zdroje z prostredia EÚ.

brexit, britania, protest
Únia zatiaľ nešpecifikovala výšku finančného vyrovnania. Ilustračné foto Zdroj:TASR/AP

Británia podľa uvedeného zdroja "spochybňuje, že zaplatenie finančných záväzkov je právne podložené". Londýn doteraz tvrdil, že vyplatenie desiatok miliárd eur je neopodstatnené. V médiách sa objavujú informácie, že konečná suma vyžadovaná Úniou by mohla byť 60 až 100 miliárd eur.

Nemecký minister Gabriel vidí nádej na "mäkký" Brexit. Vyžaduje však dodržanie niekoľkých podmienok

EÚ naopak trvá na vyplatení peňazí. Celé finančné vyrovnanie má byť súčtom britských príspevkov v troch oblastiach: do rozpočtu EÚ, ukončenia členstva Spojeného kráľovstva vo všetkých inštitúciách a agentúrach EÚ a účasti Británie v špecifických únijných fondoch a iniciatívach.

Únia zatiaľ nešpecifikovala výšku finančného vyrovnania, ale dala najavo, že očakáva splatenie záväzkov v eurách.

Čas beží. Nemecká vláda verí v čo najskoršie spustenie vyjednávaní o Brexite

Hlavní vyjednávači EÚ a Británie v pondelok prvýkrát rokovali o Brexite a dohodli sa na vytvorení pracovnej skupiny, ktorá sa bude zaoberať finančným vyrovnaním. Podľa zdrojov agentúry Reuters budú rozpory v tejto otázke jednou z výziev v rámci rokovaní o Brexite.

TASR
 

Diskusia

Najčítanejšie