Veľká Británia vydá materiály týkajúce sa Brexitu. Dokumenty sa zamerajú na hranice a tovar

LONDÝN - Britská vláda sa od budúceho týždňa chystá publikovať sériu dokumentov týkajúcu sa stratégie Brexitu. K tomuto kroku pristúpi krátko pred začatím tretieho kola rozhovorov medzi Londýnom a Bruselom týkajúce sa vystúpenia Británie z Európskej únie (EÚ). Rokovania sú naplánované na 28. augusta. Informovala o tom v nedeľu agentúra DPA.

brexit, britania, protest
Britský minister pre brexit David Davis vyhlásil, že dokumenty budú predstavovať "významný krok vpred". Archívne foto Zdroj:TASR/AP

Britský minister pre Brexit David Davis vyhlásil, že dokumenty budú predstavovať "významný krok vpred" smerom k naplneniu výsledkov minuloročného referenda, keď si obyvatelia Spojeného kráľovstva zvolili opustiť Úniu.

Vyplácaniu mzdy v zlate zrejme odzvoní. Britom to má zefektívniť výber daní

Jeden z dokumentov sa zameria na budúce hranice medzi Severným Írskom a Írskou republikou, vzhľadom na obavy v Dubline, že návrat k "tvrdým" hraniciam by mohol viesť k hospodárskym stratám a k pozastaveniu mierového procesu v Severnom Írsku.

Ostatné dokumenty sa budú zaoberať dostupnosťou tovaru pre EÚ a Britániu a taktiež podmienkami prístupu k úradným dokumentom po tom, čo Londýn Úniu opustí.

Vývoj vystúpenia Británie z EÚ sa zastavil. Európu momentálne trápia iné témy

Ďalší balík dokumentov ohľadom stratégie Brexitu by mal vyjsť pred stretnutím Európskej rady v októbri, keď sa od lídrov EÚ očakáva, že rozhodnú, či sa v rámci rokovaní o Brexite dosiahol dostatočný pokrok na to, aby sa mohlo pokračovať v rozhovoroch o budúcnosti vzťahov medzi Úniou a Spojeným kráľovstvom.

Odporcovia Brexitu chcú založiť politickú stranu. Odchodu z EÚ by mohlo zabrániť druhé referendum

Rokovania o Brexite medzi Londýnom a Bruselom, ktoré začali koncom júna, zatiaľ nepriniesli žiadne konkrétne výsledky. EÚ preto vyzvala Britániu aby do konca augusta predstavila svoju jasnú pozíciu v kľúčových otázkach brexitu.

TASR
 

Diskusia

Najčítanejšie