O tom ani nesnívali. Utečencov ubytujú v luxusných hoteloch s „all inclusive“

BERLÍN/BRATISLAVA – Taký prepych určite nečakali. Zatiaľ čo inde utečenci bývajú v núdzových priestoroch – v ubytovniach, hangároch, halách či v stanoch, v Berlíne pre nich vybavujú hotely. Vedenie mesta sa chce takto postarať až o 10-tisíc imigrantov.

O tom ani nesnívali. Utečencov ubytujú v luxusných hoteloch s „all inclusive“
Pre 10-tisíc utečencov v Berlíne sa pripravuje ubytovanie v hoteloch. Zdroj:TASR

Ako informoval nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung, berlínsky senát už rokuje o viacročnom prenájme izieb v 22 hoteloch, čo by mesto vyšlo na zhruba 600 miliónov eur.

Treba už len vyriešiť cenu, na ktorej sa obe strany zatiaľ nedohodli. Vedenie reťazca Grand City Hotels totiž žiada až 50 eur na deň, teda 1 500 eur mesačne pre jednu osobu. Mesto však nechce za ubytovanie jedného utečenca zaplatiť viac ako 10 eur denne.

Telocvične a hangáre sú už plné

Podľa denníka sa vyjednáva aj o poskytovaných službách, vrátane „all inclusive“. Ak sa podarí dospieť k dohode, žiadatelia o azyl by našli útočisko v takých špičkových hoteloch ako je Holiday Inn, Wyndham alebo Berlin City East či City West.

Ponuka je atraktívna i pre prevádzkovateľov týchto zariadení, lebo vďaka dlhodobému prenájmu dosiahnu až 95-percentnú vyťaženosť, zatiaľ čo za normálnych podmienok bývajú berlínske hotely obsadené len na 60 či 65 percent.

Utečenci nie sú lacní. Nemci si kvôli nim budú musieť zobrať pôžičku

Paradoxom je, že utečencov z moslimských krajín ubytuje spoločnosť, ktorú vlastnia Židia. Firma Grand City Hotels je totiž v rukách izraelských podnikateľov.

Vedenie nemeckej metropoly sa pre hotely rozhodlo preto, lebo má problémy postarať sa o masy imigrantov na svojom území. Vlani ich do hlavného mesta prišlo približne 80-tisíc , tohto roku to môže byť rovnako veľa.

Podľa berlínskeho senátu si to v tomto roku vyžiada ďalších 30-tisíc lôžok, pričom kapacity krajinského úradu pre zdravie a sociálne veci (Lageso) sa už vyčerpali.

A to napriek tomu, že mesto kvôli imigrantom už dočasne zabavilo 50 telocviční a na ubytovanie prispôsobuje tiež halu na bývalom letisku Tempelhof, kde by malo nájsť prístrešie až 7 000 utečencov.

Podozrivé zmluvy s hotelmi

Berlín nesiaha po hoteloch prvý raz. Na utečeneckú ubytovňu nedávno premenil aj bývalý Best Western Hotel „President“ vo štvrti Schöneberg. Za 8 100 štvorcových metrov tam bez energií platí 150-tisíc eur mesačne, teda vyše 18 eur za meter štvorcový.

Na mesto sa zato zosypala kritika, pretože normálna cena prenájmu v tejto lokalite je oveľa nižšia – iba 9-10 eur za štvorcový meter. Mesto okrem toho zaplatilo ďalších 400-tisíc za nábytok a zariadenie hotela.

Jeho majitelia si podľa médií môžu mädliť ruky – ich 182 izieb si mesto prenajalo na dva roky, čo im zabezpečí stopercentnú vyťaženosť. Iných hostí už ani nepotrebujú.

Útok na ubytovne pre migrantov. Polícia pátra po útočníkoch

Zmluvy s hotelovými spoločnosťami však vyvolávajú nevôľu obyvateľov a podozrenie z korupcie. Uzavierajú sa totiž narýchlo, bez výberového konania.

Rovnako je to aj v prípade plánovaného kontraktu s firmou Grand City Hotels. Mesto, ktoré vyjednáva tajne, sa však bráni, že zákon neporušuje, lebo na nájom pozemkov a budov nie je výberové konanie potrebné.

Radovan Krčmárik

Redaktor
 

Diskusia

Najčítanejšie