Eurokomisárka sa pustila do boja. Za praktiky dvojkvalitných výrobkov chce sankciovať

BRUSEL - Treba použiť európske právo na to, aby sme poukázali, že používať dvojakú kvalitu potravín a tovarov pod jedným označením je neférové. Uviedla to eurokomisárka pre spravodlivosť, ochranu spotrebiteľov a rodovú rovnosť Věra Jourová v rámci poncelkového zasadnutia Rady Európskej únie (EÚ) pre poľnohospodárstvo a rybolov v Bruseli, kde sa ministri členských krajín EÚ venovali aj tejto otázke.

chlieb, pecivo
Komisárka upozornila, že už predstavila návrh legislatívy. Ilustračné foto Zdroj:AP/TASR

Jourová spresnila, že by malo byť možné odstraňovať praktiky používania dvojakej kvality výrobkov a sankcionovať tých, ktorí sa toho dopúšťajú, pričom hlavnú úlohu tu podľa nej majú mať národné orgány pre dohľad nad trhom.

To však podľa nej neznamená, že Európska komisia "dáva ruky preč" od tejto záležitosti. Eurokomisárka poďakovala za testy, ktoré uskutočnili príslušné orgány v Českej republike a ešte predtým na Slovensku, a dodala, že zrejme pribudnú aj výsledky podobných testov ďalších členských krajín.

SNS odmieta rozdielnosť chutí. Na európskom trhu chce všade rovnaké výrobky

"Ja potrebujem dôkazy, ktorých produktov sa to týka a som pripravená sa do toho zapojiť a rokovať s tými výrobcami, rokovať s obchodnými reťazcami a skutočne vyvíjať tlak zo strany Európskej komisie a z mojej strany, aby tí výrobcovia prestali s neférovými praktikami," upozornila Jourová.

V4 sa ozýva najviac

Na otázku, či si exekutíva EÚ uvedomuje "spoločný front" krajín Vyšehradskej štvorky, ale aj Rumunska a Chorvátska, ktoré upozorňujú Brusel na túto záležitosť, komisárka priznala, že je vidieť, že sa najviac ozývajú práve tieto štáty.

Trpia hodiny, ale aj dni. Unesené psy zabijú a mäso ponúkajú turistom

"Ale myslím si, že ak by sme urobili ešte poctivejší prieskum trhu, že by sme mohli nájsť produkty, ktoré majú inú alebo nižšiu kvalitu aj medzi západnými krajinami. Nepovedala by som tak jednoznačne, že je to problém západ - východ, aj keď zatiaľ to testy potvrdzujú," opísala situáciu Jourová.

Komisárka upozornila, že už predstavila návrh legislatívy, aby národné orgány pre kontrolu potravín a na ochranu spotrebiteľov užšie medzi sebou spolupracovali a spájali cezhranične sily, aby mohli účinnejšie bojovať proti takýmto neférovým praktikám. Táto smernica je už "v obehu" a komisárka vyjadrila nádej, že "aj pod tlakom takýchto situácií" budú členské štáty EÚ ochotné ju podporiť .

TASR
 

Diskusia