FOTO: Francúzsko oslavuje Deň dobytia Bastily. Macron pozval aj Trumpovcov

BRATISLAVA/PARÍŽ - Francúzsko oslavuje svoj štátny sviatok - Deň dobytia Bastily.

Na pozvanie francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona sa na podujatiach v Paríži zúčastnil aj prezident USA Donald Trump s manželkou Melaniou.

FOTO: Pohľad do histórie. Takáto bola Tour de France v minulosti

Macron v príhovore vyzdvihol vzťahy svojej krajiny so Spojenými štátmi. Francúzsko podľa neho našlo v priebehu dejín "spoľahlivých spojencov, priateľov", ktorí mu prišli na pomoc".

"Patria k nim aj Spojené štáty americké. Preto nás nikdy nič nerozdelí," vyhlásil Macron podľa agentúry DPA.

Po bulvári Champs-Élysées pochodovalo viac ako 3700 vojakov a vojačiek. Pridali sa k nim aj americkí vojaci, pričom piati boli oblečení v dobových uniformách z prvej svetovej vojny.

Prísne bezpečnostné opatrenia

Francúzska armáda účastníkom prehliadky predviedla aj viac ako 200 vozidiel a 63 lietadiel a vrtuľníkov. Nechýbal ani akrobatický tím francúzskeho letectva, ktorý vytvoril na oblohe dymovú modro-bielo-červenú trikolóru.

Prehliadka sa konala za prísnych bezpečnostných opatrení, keďže pred rokom došlo vo francúzskom meste Nice k teroristickému útoku, pri ktorom zahynulo 86 ľudí a vyše 450 utrpelo zranenia, a v apríli zahynul na Champs-Élysées policajt.

Na bezpečnosť dohliadalo približne 3500 policajtov a žandárov, ktorí vykonávali aj osobné prehliadky. Nasadené boli aj dve bezpilotné lietadlá, informoval francúzsky minister vnútra Gérard Collomb.

Z dôvodu osláv je celý deň zatvorená parížska Eiffelova veža, z ktorej bude o 22.30 h odpálený ohňostroj.