FOTO: Dovolenkové destinácie pod bielou perinou. Grécke dediny aj ostrovy sú odrezané od sveta

ATÉNY/BRATISLAVA - Zimné počasie sprevádzané hustým snežením a nezvyčajnými mrazmi postihlo aj grécke hlavné mesto Atény. Pod tenkou snehovou perinou sa ocitol aj symbol metropoly - Akropola. Z dôvodu nepriaznivých poveternostných podmienok zostali zatvorené všetky školy, oznámili miestne úrady.

Už dva dni sú pre intenzívne sneženie od okolitého sveta odrezané mnohé dediny i ostrovy. Problémy sú s výpadkami dodávok elektriny a vody, keďže bez prúdu nefungujú čerpadlá, resp. zamŕzajú vodovodné potrubia.

Mráz prenikol do všetkých kútov Európy. Sneh na Kréte, teplotné rekordy v Maďarsku

Na ostrove Euboia je dokonca aj v pobrežných oblastiach miestami trojmetrová snehová pokrývka. Približne 2800 obyvateľov ostrova Alonnisos, ktorý je súčasťou súostrovia Severné Sporady, je od víkendu bez elektriny a telefonického spojenia. Pod váhou snehu popadalo totiž vyše 100 stromov, ktoré pretrhli elektrické vedenia.

Dokonca aj na stredmorskom ostrove Kréta klesla teplota na mínus 15 stupňov. Sneh pokryl po desaťročiach aj prístavy Rethymno, Chania a Iraklion (Heraklion). So zlepšením počasia počítajú meteorológovia vo štvrtok.