FOTO: Sicília v plameňoch. Stovky dovolenkárov museli evakuovať

RÍM - Stovky turistov evakuovali pomocou člnov z ubytovacieho zariadenia pri plážovom stredisku San Vito Lo Capo na talianskom ostrove Sicília po tom, ako ich ohrozil požiar porastov na okolitých svahoch.

Podľa údajov tlačovej agentúry ANSA presunuli z hotelového komplexu Calampiso do bezpečia približne 700 osôb, zatiaľ čo denník La Repubblica informoval až o 900 dovolenkároch. Starosta uvedeného strediska ležiaceho približne 50 kilometrov východne od Palerma, Matteo Rizzo, vyzval prostredníctvom siete Facebook iné miestne hotely, aby poskytli evakuovaným návštevníkom ubytovanie zdarma na niekoľko nocí, a to "aspoň starším ľuďom a deťom".

Kaliforniu postihli rozsiahle požiare. Tisíce ľudí opúšťajú domovy

"Utekali sme v plavkách a šľapkách. Náš apartmán bol v obkľúčení plameňov, boli priamo nad nami," opísala situáciu turistka Stella Belliottiová, ktorú citovala ANSA. "Nemám nič okrem mobilného telefónu," dodala.

Požiare v mnohých častiach Talianska

Požiare lesa a krovín momentálne hlásia z mnohých častí Talianska, kde pretrváva mimoriadne horúce a suché počasie. Tamojší hasiči mali len v priebehu štvrtku viac ako 880 výjazdov, z ktorých takmer 630 sa týkalo lesných požiarov.
      
 Taliansky minister životného prostredia Gian Luca Galletti hovoril o "31 aktívnych požiaroch v celom Taliansku, predovšetkým na juhu krajiny". Svetový fond na ochranu prírody (WWF) medzitým uviedol, že plamene v posledných dňoch zasiahli tri talianske prírodné rezervácie - na Sicílii, blízko Neapola a v juhovýchodnom regióne Apúlia. Poukázal pritom na "zjavne nepostačujúce" kapacity hasičov vzhľadom na rozsah krízovej situácie.

Španielsko ochromil veľký požiar. Ohrozený je aj významný prírodný park

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR potvrdilo, že na zastupiteľský úrad v Ríme sa v súvislosti s týmito požiarmi doteraz neobrátil so žiadosťou o pomoc žiadny Slovák.