Husle za dva milióny ju živia. Aj tak ich stratila

SAARBRÜCKEN/BRATISLAVA – Zabudli by ste si vo vlaku 2,3 milióna eur? Newyorskej umelkyni Jennifer Kohovej sa to podarilo. Nestratila však peniaze, ale veľmi vzácne husle – stradivárky z roku 1727. Nebyť rýchleho zákroku polície, o hudobný nástroj by prišla.

Husle za dva milióny ju živia. Aj tak ich stratila
Stratené stradivárky mali cenu 2,3 milióna eur. Ilustračné foto. Zdroj:SITA/AP

Policajná hliadka na hlavnej stanici v Saarbrückene neverila vlastným očiam. Zrazu sa pri nich objavila zdrvená 39-ročná žena, z ktorej sa vykľula známa americká huslistka. S plačom prezradila, že si v regionálnom vlaku z Mannheimu zabudla originálne husle Stradivarius.

Našli sa stradivárky odcudzené v roku 1980 pri Bostone

Do odchodu vlaku zostávala iba chvíľa, preto sa policajti ihneď dali do práce a vozeň doslova prevrátili naruby.

Minútu pred odjazdom napokon puzdro so vzácnym nástrojom našli a vrátili jeho zúfalej majiteľke. Nemeckú precíznosť však nezapreli.

„Žena mohla na základe dokumentov preukázať, že sú to jej stradivárky. Potom sme jej ich odovzdali,“ uviedol podľa nemeckého denníka Bild policajný hovorca Dieter Schwan.

Policajti nezachránili len Kohovej majetok, ale aj naplánovaný koncert. Práve naň totiž virtuózka nominovaná na cenu Grammy cestovala. V miestnej kongresovej hale vystúpila s filharmonickým orchestrom nemeckého rozhlasu.

Radovan Krčmárik

Redaktor
 

Diskusia

Najčítanejšie