Izolácia nemá zmysel: Európa môže fungovať aj bez Maďarska, myslí si europoslanec

BUDAPEŠŤ - Maďarská vláda svojimi snahami o väčšiu národnú suverenitu v rámci Európskej únie dosiahne iba to, že kľúčové krajiny Únie pristúpia k užšej integrácii bez Maďarska. Povedal to v piatok v Budapešti Tamás Meszerics, poslanec Európskeho parlamentu (EP) za maďarskú opozičnú stranu Politika môže byť iná (LMP).

Viktor Orban
Viktor Orbán by mal podľa Tamása Meszericsa hovoriť viac o tom, ako by sa mohla Európa zomknúť. Zdroj:TASR/AP

Podľa Meszericsa by mohla týmto spôsobom vzniknúť dvojrýchlostná, prípadne viacrýchlostná Európa, a Maďarsko zostane na jej periférii, informovala agentúra MTI.

Juncker je v prípade Brexitu skeptický. Dva roky na ukončenie rokovaní nebudú stačiť

Dvojrýchlostná Európa je už vlastne realitou, povedal europoslanec v súvislosti s rozdielnymi postojmi k vnútornej reforme únie, ktorú tento týždeň prerokoval EP.

Reformné návrhy podľa Meszericsa smerujú k tomu, aby sa aktuálnym výzvam - od prekonania ekonomickej krízy až po migráciu - čelilo prehĺbením európskej spolupráce. Maďarská a poľská vláda naopak požadujú vrátenie viacerých kompetencií jednotlivým členským štátom. "Takéto snahy sú beznádejné," dodal Meszerics.

Únia bude mať novú protiteroristickú smernicu. Mieri na osamelých vlkov

"(Maďarský premiér Viktor) Orbán by mal - namiesto hrania sa na falošného proroka - radšej hovoriť o tom, čím by Maďarsko mohlo prispieť k zomknutiu Európy," uzavrel europoslanec za LMP.

TASR
 

Diskusia