Merkelová už nerieši kvóty či kontingenty. Jej zrak sa uprel na Turecko

BERLÍN- Nemecká kancelárka Angela Merkelová zatiaľ zrejme rezignovala na boj za prerozdeľovanie migrantov v rámci Európskej únie.

Merkelová už nerieši kvóty či kontingenty. Jej zrak sa uprel na Turecko
Nemecká kancelárka Angela Merkelová zatiaľ zrejme rezignovala na boj za prerozdeľovanie migrantov v rámci Európskej únie. Zdroj:AP/TASR

Ako v utorok povedala v Berlíne, na blížiacom sa samite dvadsaťosmičky nepôjde o dosiahnutie dohody o kontingentoch, ale o rozhodnutie sa medzi akčným plánom EÚ-Turecko a uzavretím grécko-macedónskych, resp. grécko-bulharských hraníc.

V dokumente, ktorý prijmú účastníci samitu, by šéfka spolkovej vlády chcela zakotviť, že prioritným cieľom ktoréhokoľvek opatrenia smerujúceho k riešeniu migračnej krízy by malo byť spomalenie a zastavenie prúdu migrantov smerujúceho do Európy, uviedli agentúry DPA a MTI.

Nové počty by boli na smiech

Kontingenty skutočne nie sú teraz široko diskutovanou otázkou, uviedla Merkelová.

Merkelovej kolegyňa sa zastala V4-ky: Majú právo na vlastné riešenie

Členské krajiny EÚ by sa naozaj zosmiešnili, ak by sa dohodli na nových počtoch prijatých utečencov, keďže doterajšie dohody sa ani zďaleka nerealizovali v praxi, zdôraznila a pripomenula, že spomedzi 160- tisíc utečencov z Talianska a Grécka presídlilo do iných štátov doteraz necelých tisíc.

Koalícia ochotných

O dobrovoľnom humanitárnom programe prijímania utečencov z Turecka by ešte pred samotným samitom EÚ chceli na pôde rakúskeho zastupiteľského úradu v Bruseli rokovať predstavitelia takzvanej koalície ochotných.

Pozvanie dostali Belgicko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Luxembursko, Nemecko, Portugalsko, Slovinsko a Švédsko.

Na stretnutí sa popri predstaviteľoch iniciátorskej krajiny - Rakúska - zúčastnia aj turecký premiér Ahmet Davutoglu, predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker a predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz.

TASR
 

Diskusia