Lekári bez hraníc už nebudú pôsobiť v Stredozemnom mori. Ohrozuje ich pobrežná stráž

RÍM - Humanitárna organizácia Lekári bez hraníc (MSF) sa rozhodla pozastaviť svoje aktivity na záchranu migrantov v Stredozemnom mori, čo zdôvodňuje údajným ohrozujúcim konaním líbyjskej pobrežnej stráže, ako aj obmedzovaním zo strany talianskej vlády. Oznámil to v sobotu šéf talianskej pobočky MSF Loris De Filippi, ktorého citovala agentúra Reuters.

utecenci, migranti
Migračná vlna neutícha. Archívne foto Zdroj:AP/TASR

"Pozastavujeme naše aktivity, pretože máme pocit, že ohrozujúce správanie líbyjskej pobrežnej stráže je už veľmi vážne... a nemôžeme vystavovať našich kolegov nebezpečenstvu," povedal De Filippi. Jeho slová sú tiež prejavom rastúceho napätia medzi mimovládnymi organizáciami a talianskou vládou, ktorá vyslala k pobrežiu Líbye vlastnú misiu, aby pomáhala Líbyjčanom pri obmedzovaní počtu migrantov plaviacich sa do Európy.

VIDEO: Desiatky migrantov sa vylodili priamo na pláži. "Invázia" prekvapila opaľujúcich sa turistov

Organizácia MSF, podobne ako iné mimovládne organizácie operujúce v Stredozemnom mori, odmietla dodržiavať kódex správania, ktorý vypracovalo talianske ministerstvo vnútra v súvislosti s podozrením, že aktivisti svojím konaním napomáhajú prevádzačom a podnecujú k ďalšej migrácii.

TASR
 

Diskusia

Najčítanejšie