Bezpečnostná konferencia je v plnom prúde. Hlavnými témami sú Trump a Sýria

BRATISLAVA - Minister obrany Peter Gajdoš sa v piatok zúčastňuje na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii 2017, ktorá patrí k najvýznamnejším podujatiam v oblasti obrany a bezpečnosti. Predstavitelia Aliancie, Európskej únie a jednotlivých krajín diskutujú o najvážnejších aktuálnych bezpečnostných otázkach.

nemecko, mnichov, konferencia
Mníchovská konferencia patrí k najvýznamnejším podujatiam v oblasti obrany a bezpečnosti. Zdroj:SITA

"Témou diskusie je spolupráca v rámci Aliancie a Európskej únie, ako aj terorizmus a ďalšie aktuálne hrozby, ktoré dnes ohrozujú mier a bezpečnosť vo svete," povedal minister obrany Peter Gajdoš. Ako doplnil neformálna atmosféra prispieva k posilneniu vzájomných vzťahov a je presvedčený, že prinesie návrhy mnohých riešení.

Stovky politikov sa stretávajú v Mníchove. Začína sa bezpečnostná konferencia

Na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii 2017 sa zúčastňuje viac ako 500 účastníkov. Hlavnými témami konferencie je budúcnosť NATO a transatlantických vzťahov po nástupe amerického prezidenta Donalda Trumpa, bezpečnostná spolupráca v rámci EÚ, krízy na Ukrajine a v Sýrii, terorizmus, informačná vojna, ale aj dopady klimatických zmien. Na konferencii sa zúčastňujú kľúčoví politici s vplyvom na tvorbu medzinárodného bezpečnostného prostredia.

Minister obrany SR Peter Gajdoš. Minister obrany SR Peter Gajdoš. Zdroj: AP/SITA

Prvá aktivita jednej z najvýznamnejších bezpečnostných konferencii prebehla už v roku 1963 pod pôvodným názvom Internationale Wehrkunde-Begegnung (medzinárodné vojenské stretnutie). Nový názov Mníchovská bezpečnostná konferencia sa používa od roku 2009.

Juncker je v prípade Brexitu skeptický. Dva roky na ukončenie rokovaní nebudú stačiť

Od začiatku predstavuje otvorené fórum umožňujúce politikom a expertom diskutovať o najvážnejších bezpečnostných otázkach prítomnosti a budúcnosti.

TASR
 

Diskusia

Najčítanejšie