Nájdeme si vás. Web identifikuje a zverejňuje fotky Navaľného demonštrantov

BRATISLAVA/RUSKO - Demonštranti z protikorupčných protestov zvolaných predstaviteľom opozície Alexejom Navaľným majú ďalší dôvod, aby sa báli. Neznámi ľudia spustili internetovú stránku s názvom Je Suis Maidan, ktorá začala s identifikáciou ľudí, ktorí sa zúčastnili protestu. Na stránke budú zverejnené ich mená a profily. Doteraz identifikovali niekoľko stoviek protestujúcich. O prípade informujú server Medusa či denník Suddeutsche Zeitung.

navalnyj, rusko
Alexej Navaľnyj. Archívne foto Zdroj:TASR/AP

Koncom júna bola spustená stránka, ktorá identifikuje protestujúcich na fotografiách z demonštrácie proti korupcii uskutočnenej 12. júna. Od začiatku júla začal web identifikovať aj demonštrantov z iných protestov v krajine.

Stránka sa spolieha na kontroverznú aplikáciu „FindFace“ , ktorá rozpoznáva ľudí z fotografií pomocou sociálnej sieťe Vkontakt. Doteraz bolo na stránke zverejnených až 100 účastníkov z demonštrácie v Moskve a ďalších stoviek protestov v celom Rusku. Web vždy zverejní meno, fotografiu a profil osoby zo sociálnej sieťe Vkontakt. O prípade informuje portál echo24.cz.

Navaľnyj je na slobode. Chce bojovať o funkciu prezidenta

Na stránku Je Suis Maidan a zverejnené profily sa môžete pozrieť TU.

Je Suis Maidan sa svojich stránkach ďalej píše: „Symbolom protestných hnutí po celom svete sa stala maska Guya Fawkesa. V skutočnosti tu neexistuje žiadna anonymita, keď ide o pouličné protesty.“ Administrátori webu sú pritom sami anonymní. „Vzdajte sa všetkej nádeje - nájdeme si Vás,“ zakončuje web.

Identifikácia tvárí demonštrantov je možná vďaka aplikácií FindFace. Túto kontroverzú aplikáciu vytvoril Maxim Perlin zo softwaru Artema Kucharjenka, ktorý vytvoril sieť pomáhajúcu rozpoznať akúkoľvek tvár z fotografie či videa. „Bol som pohltený vlasteneckými pocitmi,“ povedal Perlin po tom, čo sa dozvedel o Kucharjenkovom vynáleze.

Anonymite je koniec

Samotný Perlin svoju aplikáciu prezentuje ako nástroj pre ľudí hľadajúcich partnerov. „Táto služba ničí všetky stereotypy a anonymite je koniec. Keď uvidíte pekné dievča v klube, môžete si ju ofotiť a nájsť jej profil na Vkontakt behom chvíľky,“ povedal pre Medus v júli minulého roku.

Aplikácia má za sebou niekoľko kontroverzností. V minulom roku napríklad istá skupina Rusov šikanovala pornoherečku tým, že jej manželovi, rodine a priateľom poslali filmy, v ktorých žena vystupovala. Samotná aplikácia FundFace naviac stimuluje svojich používateľov, aby si priplatili za prémiové účty, vďaka čomu by aplikáciu nemali rozpoznať. Iná možnosť ako zabrániť FindFace identifikácii neexistuje.

Turistka zahynula pri vzlete lietadla. Najzaujímavejšia turistická atrakcia sa jej stala osudnou

Ľudia odhalení na stránke Je Suis Maidan môžu v dnešnom drsnom čase v Rusku čeliť represiám napríklad v škole či v práci. Niektorí sa už začali voči zverejneniam svojich osobných informáciám a mien ohrádzať. Jeden muž sa sťažoval pre Otvorené Rusko, že bol spojený s demonštráciou pre chybu. V skutočnosti bol v Moskve z dôvodu uctenia si sviatku Dňa Ruska, ktorý bol v ten istý deň, ako Navaľného protest.

Spracovala: Patrícia Magurová

 

Aktuálne.sk
 

Diskusia

Najčítanejšie