Najväčšia vlna utečencov len príde. Na ceste sú ich milióny

BERLÍN/BRATISLAVA – Ak Európu vlani zasiahla utečenecká vlna, tak pravá cunami ešte len príde. Nemecké úrady odhadujú, že do Európy zatiaľ dorazila iba desatina utečencov a 10 miliónov je stále na ceste. Len do Nemecka by tak mohlo prísť ďalších milión imigrantov.

Najväčšia vlna utečencov len príde. Na ceste sú ich milióny
Utečenecká kríza sa stupňuje. Každý deň prichádzajú do Európy tisíce ďalších migrantov. Zdroj:SITA/AP

Čísla, ku ktorým Nemci dospeli, vyrážajú dych. Podľa Spolkového úradu pre migráciu a utečencov by sa krajina v tomto roku mala pripraviť na príchod ďalších 500-tisíc žiadateľov o azyl. Spolkové ministerstvo vnútra ich počet dokonca odhaduje až na milión.

Magická hranica prekonaná. Nemecko hlási milión migrantov

Práve toľko migrantov sa podľa predpovedí môže vydať na cestu z Turecka do Európy, lebo Turecko zrejme nebude schopné zadržať a ubytovať viac ako 200-tisíc z nich.

Turecko utečencov nezadrží

Ako uviedol nemecký týždenník Der Spiegel, zmienenú prognózu predstavil štátny tajomník rezortu vnútra Ole Schröder na stretnutí v Bruseli, na ktorom sa zúčastnili jeho kolegovia z Dánska a Švédska, ako aj európsky komisár pre migráciu Dimitris Avramopoulos.

Schröder sa pritom odvolal na informácie Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR). Na stretnutí podľa účastníkov kritizoval postoj Európskej komisie.

Merkelová konečne priznala: Utečeneckú krízu nemáme pod kontrolou

„Opatrenia nemajú zatiaľ žiadny účinok, čísla neklesajú. Ešte stále prichádza z Turecka do Grécka v priemere 4-tisíc ľudí denne,“ vyhlásil nemecký štátny tajomník.

Podľa predstáv nemeckej vlády by pritom práve Turci mali zohrať hlavnú úlohu v boji proti nelegálnej migrácii.

Spolková kancelárka Angela Merkelová im za to sľúbila finančnú pomoc a ústupky v oblasti vízovej povinnosti. Ukazuje sa však, že Turecko nemá dosť síl, aby vlnu migrantov nepustilo ďalej do Európy.

Do Európy zatiaľ prišla len desatina

Ako v nemeckých novinách Bild am Sonntag varoval spolkový minister pre hospodársku spoluprácu a rozvoj Gerd Müller, nápor imigrantov bude pokračovať.

„Zatiaľ k nám prišlo iba desať percent utečeneckej vlny vyvolanej v Sýrii a Iraku,“ vyhlásil.

Na ceste je údajne ešte desať miliónov ľudí, ktorí opustili domovy. Podľa Müllera navyše utečenecké vlny nemusia vychádzať iba z oblasti Blízkeho východu.

Vo Švédsku chcú obnoviť povinnú vojenskú službu. Budú môcť účinnejšie čeliť utečeneckej kríze

„V najbližších desaťročiach sa zdvojnásobí aj obyvateľstvo Afriky,“ upozornil minister. Na to, aby Európa takej kríze dokázala čeliť, treba podľa neho úplne nový spôsob medzinárodnej spolupráce.

Vrcholní predstavitelia Európskej komisie zdôrazňujú, že ak sa počet imigrantov, ktorí prichádzajú do EÚ, nepodarí výrazne skresať aspoň do polovice tohto roka, utečenecká kríza sa vymkne kontrole a už sa nebude dať zvládnuť.

Nelichotivé prognózy robia starosti najmä nemeckým politikom, keďže práve ich krajina je cieľom väčšiny utečencov.

Podľa informácií spolkového ministerstva vnútra zaregistrovali vlani v Nemecku 1,09 milióna nových migrantov. Viac ako kedykoľvek v minulosti.

Kam s utečencami? V Európe už niet krajiny s otvorenou náručou

Najviac utečencov, vyše 428-tisíc, pochádza zo Sýrie, no v poslednom čase pribúdali aj migranti z Maroka a Alžírska.

Ako však ministerstvo pripomenulo, v skutočnosti môže byť utečencov aj menej ako milión, pretože sa v systéme mohli zaevidovať dvakrát.

Radovan Krčmárik

Redaktor
 

Diskusia

Podarí sa Európskej únii zvládnuť príval utečencov?