Samovražední teroristi na každom rohu? Islamistami sa to v Európe len tak hemží

NEW YORK/PRAHA - Používajú šiforvanú komunikáciu, majstrovsky ovládajú výrobu výbušných viest a sú to cvičení zabijaci. Do Európskej únie pricestovalo približne 90 teroristov. Tieto informácie vyplývajú z dokumentov francúzskej polície, ktoré boli vypracované po novembrových teroristických útokoch v Paríži pre ministerstvo vnútra.

Samovražední teroristi na každom rohu? Islamistami sa to v Európe len tak hemží
Ukázalo sa, že Islamský štát dokáže bez väčších problémov prepašovať do Európy svojich bojovníkov. Ilustračné foto. Zdroj:DABIQ13

Kópiu dokumentu protiteroristických policajných expertov, ktorý vychádzal z expertíz a z výpovedí svedkov, sa podarilo získať denníku New York Times.

Ten odhalil závažné informácie z vyšetrovania parížskych útokov. Ukázalo sa, že Islamský štát dokáže bez väčších problémov prepašovať do Európy svojich bojovníkov. Informácie priniesol portál Lidovky.cz.

Používajú šifry a vyrábajú výbušniny z odlakovačov na nechty

Útočníci z Paríža používali určitý spôsob šifrovania alebo nejakú kryptovanú sieť pri posielaní svojich správ.

Práve v tomto by mohol vyšetrovateľom pomôcť Salah Abdeslam, terorista zapojený do útokov, ktorého sa polícii podarilo chytiť v Bruseli.  

Znepokojujúcim faktom je, že teroristi používajú pri výrobe samovražedných výbušých viest peroxidy acetónu (TATP).

Látky na ich výrobu je možné získať kdekoľvek a ich kúpa nevzbudzuje podozrenie, sú to napríklad bielidlá či odlakovače na nechty.

OBRAZOM: Ulice v Bruseli obsadili špeciálne jednotky. Takto chytali Abdeslama

"Keď sa potrebné látky spoja, sú veľmi nestabilné a môžu pri neopatrnej manipulácii veľmi ľahko explodovať," uviedol americký expert Peter Bergen.

"Výroba TATP si vyžaduje skutočný tréning, takže v parížskej teroristickej bunke musel byť relatívne skúsený výrobca bomb. Vyzerá to tak, že niekde v Európe je zatiaľ neobjavená továreň na výrobu bomb."

Správa tiež uvádza, že schengenský priestor s chýbajúcimi hraničnými kontrolami uľahčil pašovanie bojovníkov do Európy. 

Usmial sa, ospravedlnil a potom sa odpálil

V tomto dokumente sa nachádza aj doteraz nepublikované svedectvo z 13. novembra 2015. Návštevníkov baru na bulvári Voltaire zaujal muž, ktorý mal na sebe podozrivo veľa vrstiev oblečenia.

Po deviatej hodine večer vyšiel z baru, otočil sa na prítomných ľudí, usmial sa a ospravedlnil sa za rozruch, ktorý mohol spôsobiť. Hneď potom sa odpálil. Týmto mužom bol Ibrahim Abdeslam, brat zadržaného Salaha. 

V srdci nepriateľa. Ženy nakrútili každodenný život v bašte Islamského štátu

Správa poukazuje na to, že schopnosti Islamského štátu boli neraz podceňované - a teraz sa ukazuje jeho nebezpečný rast a posun.

Aktuálne.sk
 

Diskusia

Najčítanejšie