"Šedý Brexit" akýmsi kompromisom. Názory kompetentných sú zatiaľ odlišné

LONDÝN - Británia sa pripravuje na vystúpenie z Európskej únie (EÚ). V médiách sa v súvislosti s týmto "rozvodom" najčastejšie skloňujú výrazy tvrdý a mäkký Brexit. Tento týždeň k nim pribudol nový pojem, tzv. šedý Brexit.

Brexit, Londyn, Velka Britania, EU
Takzvaný šedý Brexit by mohol byť kompromisom odchodu z únie. ilustračné foto Zdroj:Shutterstock.com

Ťažko povedať, či sa autori výrazu inšpirovali počasím a najčastejšou farbou oblohy nad britskými ostrovmi. Noviny tvrdia, že šedá farba odkazuje na typ dohody, ktorý navrhuje vláda. Chcela by, aby Británia po odchode zo spoločného európskeho trhu získala prístup na niektoré jeho časti, podobne ako je to v prípade dohody medzi EÚ a Kanadou. Migráciu z Európy chce Londýn obmedziť, ale zároveň chce umožniť vstup kvalifikovanej pracovnej sily z určitých odvetví na svoj pracovný trh.

Európsku úniu Brexit oslabí. Účasť europarlamentu na rokovaniach je nevyhnutná

Britská verejnosť je stále rozdelená na dva takmer rovnako početné tábory stúpencov aj odporcov Brexitu. A podľa médií aj medzi členmi kabinetu panujú rozdielne názory, pokiaľ ide o spôsob rozchodu s EÚ. Premiérka Theresa Mayová údajne dala ministrom zelenú, aby načrtli tajné plány šedého Brexitu, ktorý by bol kompromisom medzi čierno-bielymi požiadavkami stúpencov a odporcov odchodu z EÚ.

Názory kompetentných sa líšia

Podľa zdrojov z britského parlamentu David Davis, minister pre Brexit, a Philip Hammond, minister financií, stoja na čele krídla v rámci vlády, ktoré je proti tvrdému Brexitu. Na opačnej strane sú Liam Fox, minister obchodu, a Boris Johnson, minister zahraničných vecí, ktorým sa nepáči predstava, že Londýn by ďalej prispieval do rozpočtu EÚ.

Spojenci Foxa a Johnsona však naznačili, že aj keď neochotne, návrhy na šedý Brexit preskúmajú. Minister zahraničných vecí napríklad pripustil, že by podporil platby v rámci študentského výmenného programu Erasmus alebo európskej výskumnej schémy Horizon, ale trvá na tom, aby po Brexite Británia neposielala Bruselu veľké sumy.

Uhádli Brexit aj Trumpa. Toto nám podľa Bloombergu hrozí v roku 2017

Faktom je, že z brexitu začínajú mať obavy aj "obyčajní ľudia", nielen podnikatelia. Podľa najnovšieho prieskumu spoločnosti CBE tretina, teda zhruba 30 percent robotníkov sa domnieva, že Brexit môže poškodiť ich pracovné vyhliadky.

A ďalšia anketa ukázala, že takmer 40 percent amerických firiem, ktoré majú základňu v Londýne, zvažuje sťahovanie do niektorého zo štátov EÚ. Dôvodom je práve prístup na spoločný trh.

TASR
 

Diskusia

Najčítanejšie