Talianska polícia zadržala Iračana. Žiadateľ o azyl je podozrivý z podporovania terorizmu

RÍM - Talianska polícia zadržala 29-ročného žiadateľa o azyl z Iraku, ktorý je podozrivý z podpory teroristických útokov a navádzania na páchanie trestných činov.

Londyn, utok, policia
Talianska polícia zadržala 29-ročného žiadateľa o azyl z Iraku. Ilustračné foto Zdroj:AP/SITA

Muž sa aktívne venoval propagácii radikálneho islamizmu a ďalších žiadateľov o azyl, žijúcich spolu s ním v tábore v juhotalianskom meste Crotone, navádzal, aby podporovali džihádistickú organizáciu Islamský štát (IS) a v jej mene páchali násilné trestné činy.

Iračan je v komunite považovaný za násilníka so sklonom k páchaniu trestnej činnosti. Schvaľoval aj nedávny samovražedný teroristický útok v britskom Manchestri, kde zahynulo 22 ľudí vrátane maloletých. Vyplýva to z telefonického rozhovoru, ktorý mal zadržaný muž so svojou sestrou. Priznal sa v ňom tiež, že ho vyzvali pridať sa "k svätej vojne" vo svojej vlasti - on sa však rozhodol zostať v Taliansku a mstiť sa neveriacim, ktorým podľa jeho slov treba "prerezávať hrdlá".

Plánoval väčší útok? Terorista z Londýna sa snažil dostať do ochranky Wimbledonu

Tento prípad podľa agentúry Reuters oživí v Taliansku debatu o zákone o udeľovaní občianstva a o riešení migračnej krízy, ktoré určite ovplyvnia diskusiu pred parlamentnými voľbami očakávanými v prvej polovici budúceho roku.

V minulých troch rokoch sa cez Taliansko dostalo do Európy pol milióna ľudí, väčšinou moslimov zo severnej Afriky a Blízkeho východu. V azylových táboroch v Taliansku čaká na rozhodnutie o udelení azylu takmer 200-tisíc žiadateľov.

TASR
 

Diskusia

Najčítanejšie