Európsku úniu Brexit oslabí. Účasť europarlamentu na rokovaniach je nevyhnutná

BRUSEL – Neúčasť Európskeho parlamentu (EP) na rokovaniach o ukončení členstva Británie v EÚ je neprijateľná, vyhlásil vo štvrtok v Bruseli predseda EP Martin Schulz. V súvislosti s dianím v Sýrii vyzýva na otvorenie humanitárnych koridorov pre obyvateľov Aleppa.

schultz,
Na snímke nemecká kancelárka Angela Merkelová (vľavo), šéf európskeho parlamentu Martin Schultz (v strede) a britská premiérka Theresa Mayová (vpravo) v rozhovore počas rokovania summitu lídrov krajín EÚ v Bruseli. Zdroj:TASR/AP

Schulz sa zúčastnil vo štvrtok na summite EÚ v Bruseli poslednýkrát vo funkcii predsedu EP.

"Členské štáty musia uznať, že ak má EP ratifikovať vyrokovanú dohodu so Spojeným kráľovstvom, musí byť prítomný pri rokovaniach," uviedol Schulz. Účasť na rokovaniach podľa neho zabezpečí hladké schválenie dohody europoslancami. Pripomenul, že tzv. Brexit sa týka viacerých legislatívnych záležitostí, napríklad viacročného finančného plánu, ktoré schvaľuje EP.

Miliardový odchod. Britániu vyjde koniec v Únii poriadne draho

Schulz priznal, že Brexit je emocionálnou témou, ale odmieta sa nechať emóciami uniesť. "Úniu opustí člen G7, druhá najväčšia ekonomika EÚ a stály člen Bezpečnostnej rady OSN v jednom, takže ju to jednoducho oslabí," skonštatoval predseda EP.

Diplomatické, nie vojenské nástroje

"Humanitárne koridory by mali byť čím skôr vytvorené a tí, ktorí sú zodpovední za vojnové zločiny, by mali byť postavení pred spravodlivosť," vyhlásil Schulz v súvislosti so situáciou v Sýrii.

Pri stretnutí s únijnými lídrami ich vyzval, aby si uvedomili svoju zodpovednosť pri reakcii na dianie v Sýrii. Súhlasí s tým, že Únia by mala používať diplomatické nástroje a nezasahovať na Blízkom východe vojensky.

Ekonomická spolupráca s Ukrajinou

"Bol som pri tom, keď (ukrajinský prezident) Janukovyč odmietol podpísať asociačnú dohodu s EÚ. Ľudia za dohodu na Majdane umierali a teraz EÚ nie je pripravená na ratifikáciu. Musíme nájsť riešenie," rozhorčil sa Schulz.

Vyhlásil, že dohoda s Ukrajinou nie je o rozširovaní EÚ, ale najmä o ekonomickej spolupráci. Verí, že sa lídrom podarí ponúknuť Holandsku také vysvetlenia a garancie, ktoré mu umožnia ratifikáciu dohody. Tú už odobrili všetky ostatné členské štáty EÚ.

Na názoroch voličov nezáleží. Holandská vláda chce ratifikovať dohodu EÚ a Ukrajiny

Schulz vo štvrtok vystupoval na zasadnutí Európskej rady posledný raz. V januári sa mu skončí mandát predsedu EP a vystrieda ho nástupca, ktorého si zvolia europoslanci. Schulz avizoval, že sa po odchode z EP vráti na nemeckú politickú scénu.

TASR
 

Diskusia

Najčítanejšie