Útočníka zachránil miestny imám. Rozvášnený dav by ho bol zlynčoval

LONDÝN - Lídri náboženských spoločenstiev v Británii velebia imáma Mohammeda Mahmouda, ktorý zabránil v noci na pondelok rozvášnenému davu v zlynčovaní muža stojaceho za útokom na moslimov neďaleko Finsbury parku v severnej časti Londýna, informovala agentúra AP.

utok, moslimovia
K útoku došlo v noci na pondelok, keď dodávka vrazila do davu moslimov. Zdroj:Twitter.com

"Nebol som to len ja sám - boli tam aj ďalší bratia. Boli pokojní a rozvážni a podarilo sa im upokojiť ľudí a uhasiť všetky prejavy hnevu," povedal podľa televízie Sky News duchovný, ktorý v pondelok predstúpil pred médiá.

Mayová označila útok pred mešitou za ohavný pokus: Británia sa nezastaví pred ničím

Mahmoud následne spoločne so svojimi "bratmi" muža zadržiaval až do príchodu polície a davu zabránil v tom, aby ho zlynčoval. Podľa imáma sa im útočníka podarilo ochrániť "s božou milosťou".

Zdroj: AP/TASR

Mahmoud dodal, že útočník mu nič nepovedal. Iný moslimský duchovný však uviedol, že útočník rozprával tesne predtým, ako ho Mahmoud s ďalšími zadržal. Údajne hovoril vety ako "Prispel som svojou troškou" a "zaslúžili ste si to".

Teroristický útok voči veriacim? V Londýne narazila dodávka do moslimov

K útoku došlo v noci na pondelok, keď dodávka vrazila do davu moslimov, ktorí sa zúčastňovali na večerných modlitbách konaných počas pôstneho mesiaca ramadán. Útočníka, 47-ročného belocha, zrejme z dodávky vytiahol rozvášnený dav, uviedla AP.

Zdroj: AP/TASR

Jeden muž zomrel priamo na mieste, nie je však doposiaľ jasné či skonal na následky útoku alebo bolo príčinou jeho úmrtia niečo iné. Zranenia pri útoku zároveň utrpelo desať ľudí. Deväť z nich hospitalizovali v dovedna troch nemocniciach.

TASR
 

Diskusia

Najčítanejšie